Najczęstsze problemy

Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane nam problemy użytkowników cb radia. Jeśli na liście brakuje rozwiązania Twojego problemu zapytaj nas.

Czy posiadanie CB Radia jest zgodne z prawem?

Coraz powszechniej używanym przez kierowców urządzeniem do wzajemnej komunikacji jest CB Radio. Jest to bardzo przydatne, legalne narzędzie, (pod warunkiem posiadania odpowiedniego certyfikatu, niektóre modele, jak na przykład Midland 1001 Z, są bowiem nielegalne) służące do porozumiewania się przez kierowców pojazdów praktycznie na całym świecie. Przed zakupem i zamontowaniem CB Radia warto jednak poznać kilka podstawowych wiadomości na temat jego użytkowania, a sam montaż powierzyć fachowcom, którzy właściwie zestroją poszczególne elementy systemu. Pozwoli to na poprawne funkcjonowanie radia i uniknięcie zakłóceń.

Co powinniśmy wiedzieć na temat działania CB Radia?

Przede wszystkim należy dokonać właściwego wyboru urządzenia. Powinno ono posiadać filtry przeciwzakłóceniowe typu ANL – NB, czyli system elektroniczny służący do eliminacji zakłóceń i płynną regulację czułości RF – gain. Przydatna będzie także automatyczna blokada szumów. W każdym przypadku dobrze jest sprawdzić przed dokonaniem zakupu, jak konkretny typ radia funkcjonuje w naszym samochodzie, ponieważ określony rodzaj pojazdu może w czasie pracy generować zakłócenia w jednym modelu radia, a w innym nie. Z całą pewnością radio przez nas wybrane musi być proste i łatwe w obsłudze oraz posiadać takie funkcje, które najbardziej są nam potrzebne.

Jaka antena i gdzie zamontowana?

Przede wszystkim antena dobrej klasy, to jest spełniająca wymagane parametry techniczne. Warto je sprawdzić, aby nie dać się nabrać na jakieś wyjątkowe promocje,czy namowy sprzedawcy. Słaba i tania antena może znacznie pogorszyć odbiór w przypadku zmiany miejsca lub ułożenia przewodu antenowego. Odpowiednia antena i właściwie dostrojona będzie nam dobrze służyć nawet po zainstalowaniu nowego modelu Radia CB. Ponieważ wszystkie radia pracują na tych samych częstotliwościach, nie będzie trzeba jej na nowo ustawiać. Najlepszym miejscem do zamontowania anteny jest dach samochodu, w centralnym punkcie na środku, ewentualnie nieco z tyłu. Takie usytuowanie daje największy zasięg.

Jak poradzić sobie z zakłóceniami odbioru?

W pierwszym rzędzie musimy ustalić, co jest źródłem zakłóceń. Jeśli są one pochodzenia zewnętrznego, to oczywiście nie mamy na nie wpływu, a często tak właśnie bywa przy załamaniu pogody. Może także się zdarzyć, że osoba, z którą rozmawiamy, ma wadliwy sprzęt i szumy czy zakłócenia pogodzą od niej. Jeżeli natomiast przyczyna tkwi w naszym radiu, trzeba odkręcić antenę, żeby ustalić, czy szumy powstają w samym radiu, czy poprzez antenę. Sprawdzamy to wyłączając blokadę szumów i podkręcając na maksymalną czułość odbiornika. Najczęściej jednak zakłócenia powstają w trakcie i na skutek pracy silnika. Wiele urządzeń może je powodować, alternator, pompy paliwa, komputer pokładowy. Żeby tego uniknąć, należy zainstalować sprzęt dobrej jakości i poprawnie go zamontować. W stosunku do już posiadanego sprzętu możemy jedynie zastosować filtry przeciwzakłóceniowe, ewentualnie umieścić antenę w innym miejscu, jak najdalej od silnika. Przedłużenie przewodu anteny o metr czy dwa nie powinno zaszkodzić, a może w takim przypadku pomóc.

jakie cb


Zakup CB radia, zwłaszcza ten pierwszy, może być pewnym problemem. Totalnemu amatorowi często ciężko jest określić, który z radiotelefonów jest warty swojej ceny. Postaramy się pomóc. Czytaj dalej

Czy wiesz, że:

Ponad 73% samochodów firmowych podróżujących w dłuższe trasy jest wyposażonych w zestaw cb radia.

pomoc6