Jaką antene cb

Doradzimy Ci jaką antenę warto zakupić, który to sprawdzony model, wskażemy idealnie nadające się w trasy, a do tego wszystko zestroimy w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej lub Żabnie.

CB radio potrzebuje obowiązkowo anteny do działania, co jest raczej oczywistym faktem. Urządzenie to przekształca energię drgań wysokiej częstotliwości w falę magnetyczną wysyłaną w świat – jest to nadawanie. Odbieranie to po prostu proces odwrotny do tego podanego powyżej.

antena1

Co równie oczywiste, różne anteny potrafią się bardzo mocno różnić miedzy sobą. Wyróżniamy chociażby cztery ich podstawowe typy ze względy na technologię wykonania. Są to anteny prętowe, rurowe, pionowe i poziome. Mogą one mieć różną długość fali od 1/4 fali przez 1/2, 5/8, 7/8 aż po 1 falę całkowitą. To są jednak kwestie bardziej techniczne. Zwykłego użytkownika bardziej interesują zwykle implikacje praktyczne tych kwestii.

antena2

Na początek ważny jest typ anteny i sposób montażu. W samochodach stosować będziemy oczywiście anteny nadające się do przenoszenia i o charakterze dookólnym, czyli pozwalające wysyłać i odbierać sygnały ze wszystkich kierunków, chociaż z mniejszą efektywnością. Innymi podstawowymi cechami anten są częstotliwość rezonansowa (tylko w jej części antena będzie dobrze pracować), szerokość pasma, zysk energetyczny (siła nadawania dla jednostki dostarczonej mocy), impedancja wyjściowa, a także współczynnik fali stojącej SWR i sprawność anteny. Przedostania z tych cech powinna być jak najmniejsza, a ostatnia zależy głównie od długości anteny promując możliwie długie urządzenia.

antena3

Istotne jest również samo montowanie anteny. Najpraktyczniejsze jest montowanie poprzez podstawkę magnetyczną, gdyż taka antena może być momentalnie usunięta, ale tak zwane montowanie stałe też może być wyposażone w system szybkiego zdejmowania urządzenia.

strojenie cb


Strojenie radia CB nie jest czymś specjalnie trudnym. Potrzebna jest do tego miarka SWR, czyli miernik SWR – reflektometr, jak powiedziałby prawdziwy elektronik. Dowiedz się szczegółów jak zestroić antenę Twojego cb radia. Czytaj dalej

Czy wiesz, że:

W zależności od intensywności sygnału, możemy otrzymać informację nawet od kierowcy, który znajduje się kilkanaście kilometrów przed nami.

pomoc4