Montaż cb radia

Twoje cb radio lata po całym samochodzie lub zostało upchnięte między konsolą środkową a fotelem pasażera? Może wogóle nie masz pomysłu gdzie je zamontować? Zadzwoń.

Decydując się na kupno CB - radia, wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że najtrudniejszą rzeczą jest montaż tego sprzętu. Bagatelizowanie kwestii poprawnego montażu CB - radia, to częsty błąd. Jedno przeoczenie, niedopatrzenie, jeden nieodpowiedni ruch i radiotelefon nie będzie działał tak, jak powinien. Jeśli po raz pierwszy masz do czynienia z CB - radiem, przeczytaj uważnie ten tekst, gdyż dzięki niemu możesz uniknąć podstawowych błędów związanych z montażem radiotelefonu.

Lokalizacja urządzenia

gdzie zamontować

Prawidłowe umiejscowienie sprzętu to podstawa. Należy pamiętać, by montować CB - radio w bezpiecznym miejscu, co stworzy nam możliwość funkcjonalnego i komfortowego użytkowania sprzętu. Należy zapomnieć o montażu radiotelefonu na desce rozdzielczej bądź pod kolanami kierowcy. Każde złe umiejscowienie CB - radia może być źródłem dodatkowych obrażeń zarówno w przypadku drobnej kolizji jak i poważnego wypadku.Instalacja anteny

anteny instalacja

W przypadku tego etapu, kwestia bezpieczeństwa nie zeszła na drugi plan - wręcz przeciwnie. Instalując antenę z montażem magnetycznym, należy oszacować jakie maksymalne prędkości będziemy osiągać, kierując danym pojazdem. Dlaczego jest to tak istotne? Okazuje się, że maksymalna prędkość wyznacza nam wielkość podstawy magnetycznej, która będzie decydowała o tym, czy antena jest stabilnie zamocowana, czy też nie. Oczywiście, podstawę magnetyczną przytwierdzamy całą powierzchnią do karoserii auta.

W przypadku anteny z uchwytem stałym musimy zwrócić uwagę na dwa elementy:

- połączenie uchwytu z karoserią pojazdu,
- bezpieczne umiejscowienie sprzętu.

Jeśli okaże się, że nieprawidłowo zamontowaliśmy antenę, źle umiejscowiliśmy jej uchwyt, wykonaliśmy odwiert pod stopkę anteny nie w tym miejscu, gdzie powinniśmy możemy doprowadzić do uszkodzenia karoserii, co w swoich skutkach może prowadzić do korozji. Gdzie najlepiej dokonać odwiertu? W jakim miejscu najpewniej zainstalować antenę?

Pierwsza rzecz - pod żadnym pozorem nie możemy wykonać odwiertu pod stopkę anteny przy krawędzi dachu. Zdecydowanie unikamy miejsc brzegowych skupiając się na stabilnych obszarach, które bardzo często są wskazane przez producenta radiotelefonów. Jeśli montaż w tego typu miejscach jest niemożliwy, można dokonać instalacji sprzętu na ruchomych częściach karoserii, jednak w tym przypadku należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu anteny, tak by nikt nie wyrządził sobie krzywdy.


Podsumowując, można powiedzieć, że montaż CB - radia nie jest czymś niemożliwym i niezwykle trudnym. Jednak zanim zaczniemy cokolwiek instalować, warto przeczytać porady i instrukcje producenta, gdyż uświadomi nam to, że źle zamontowany sprzęt (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz auta) może być dla nas źródłem realnego zagrożenia zdrowia a nawet życia.

jakie cb


Zakup CB radia, zwłaszcza ten pierwszy, może być pewnym problemem. Totalnemu amatorowi często ciężko jest określić, który z radiotelefonów jest warty swojej ceny. Postaramy się pomóc. Czytaj dalej

Czy wiesz, że:

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kierowca, który usłyszy naszą prośbę o pomoc, przeholuje Cię lub po prostu pomoże Ci naprawić usterkę. Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na posiadanie tego urządzenia, które zdecydowanie ułatwia podróżowanie samochodem.

pomoc2