Strojenie anteny

Oferujemy profesjonalne i dokładne strojenie anteny cb radia w mieście Tarnowie oraz Żabnie w godzinach 7:00 - 17:00. Posiadamy dokładny sprzęt pomiarowy.

CB rado wydaje się nam prostym urządzeniem i takie faktycznie jest, ale mimo wszystko technologia modulacji fali radiowej, dzięki której to urządzenie w ogóle działa, trochę przekracza poziom skomplikowania wbijania gwoździ. Mamy tu po prostu do czynienia ze sprzętem, który musi być odpowiednio dostrojony do warunków pracy, by w ogóle mógł działać. Proces jego przygotowania do pracy określamy mianem strojenia i jeśli nie zostanie on prawidłowo przeprowadzony, nasze radio po prostu nie będzie działało, a w sytuacjach drastycznych może nawet się uszkodzić.

swr

Strojenie radia CB nie jest czymś specjalnie trudnym. Potrzebna jest do tego miarka SWR, czyli miernik SWR – reflektometr, jak powiedziałby prawdziwy elektronik. Jeśli posiadamy trochę droższą antenę, urządzeni to powinno być w nią wbudowane. Stroić trzeba na odpowiednich kanałach. Zazwyczaj będziemy to robić na 1, 19 (lub 20) oraz 40 kanale. Żeby proces przebiegł prawidłowo, najlepiej jest pojechać gdzieś do lasu albo na łąki, tak by w promieniu 100 metrów nie było żadnych metalowych obiektów, a wieże transmisyjne i budynki były możliwie jak najdalej.

Samo strojenie rozpoczynamy od ustawienia radia na kanale 19 lub 20 i przełączenia reflektometru na ustawienia SWR oraz FWD. Następnie wciskamy przycisk nadawania TX i kręcimy pokrętłem kalibracyjnym naszego miernika do momentu, aż jego wskazówka dotrze do końca skali, ale nie oprze się na jego ściance. Właściwe miejsce wskazuje napis SET. Miernik przełączamy na REF i odczytujemy wartość SWR, po czym powtarzamy czynność dla kanałów 1 i 40. Naszym celem jest uzyskanie sytuacji, w której wartość SWR jest równa na kanałach 1 i 40 oraz mniejsza na 19 lub 20. Jeśli wartość SWR jest mniejsza na kanale 1, antenę skracamy. Jeśli SWR jest większy na 1, antenę wydłużamy.

Od strojenia nie uciekniemy, ponieważ konieczność jego wykonania powodowana jest nie poprzez jakieś wady sprzętu, ale poprzez procedurę montażu. Każda z nich jest trochę inna i nie da się po prostu z góry zgadnąć, jakiej dokładnie długości powinna być antena. Podkreślmy jeszcze raz na koniec absolutną konieczność ucieczki od potencjalnych zakłóceń elektromagnetycznych, które na pewno negatywnie wpłyną na odczytywane na reflektometrze wielkości i pogorszą efekt naszej kalibracji.

jakie cb


Zakup CB radia, zwłaszcza ten pierwszy, może być pewnym problemem. Totalnemu amatorowi często ciężko jest określić, który z radiotelefonów jest warty swojej ceny. Postaramy się pomóc. Czytaj dalej

Czy wiesz, że:

Szumy, przerwane nadawanie, niewyraźny głos - wszystko to na pewno obniża komfort wykorzystywania cb radia. Jeszcze gorzej wygląda to w sytuacji, kiedy intensywnie próbujemy naprawić sygnał, mając nadzieję, że akurat kierowcy dzielą się ważnymi informacjami, a okazuje się, że po prostu rozmawiają sobie o swoim życiu codziennym czy wyrażają swoją złość na innych kierowców.

pomoc3